موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب در آغاز هفتادمین سال خدمات ف - جغرافیا توسعه پایدار زندگی بهتر

جغرافیا توسعه پایدار زندگی بهتر

کاری از دانشجویان ارشد برنامه ریزی آمایش سرزمین

موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب در آغاز هفتادمین سال خدمات ف

نخستین مؤسسه جغرافیایی و نقشه نگاری در ایران و منطقه خاورمیانه در سال 1315 خورشیدی (1936  میلادی) به همت استاد فقید ابوالقاسم سحاب و با همیاری فرزندش، زنده یاد مهندس عباس سحاب بنیان نهاده شد.

انتشار انواع نقشه، کره، اطلس و دیگر انتشارات جغرافیایی برای نخستین بار در ایران حاصل کوشش‌های این مؤسسه و پایه‌گذاران آن بوده است و از همین رو می‌توان گفت که مؤسسه سحاب نقش زیادی در بالا بردن سطح دانش جغرافیا در کشور و شناسایی جغرافیایی ایران در جهان داشته است.

در پاسخ به نیازهای فزاینده جامعه به نقشه، اطلس و دیگر انتشارات جغرافیایی و همچنین آگاهی در زمینه‌ی دانش جغرافیا و اطلاعات مرتبط، به ویژه در زمان‌های حساسی چون سال‌های جنگ تحمیلی، این مؤسسه نقش خاصی ایفا نموده است.

مؤسسه‌ی سحاب با شماری از بنیادهای جغرافیایی نامدار و معتبر جهان همکاری‌های نزدیک داشته که از آن میان باید به تهیه و تولید نقشه‌هایی به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، عربی و همچنین ترجمه و انتشار چهار نقشه به زبان ژاپنی از  راه‌ها، دامپروری و کشاورزی، مردم شناسی و حیات وحش (جانوری) ایران با همکاری مؤسسه‌ی تیکوکو شوین Teikoku-Shoin)) در ژاپن اشاره کرد.

مؤسسه سحاب به پشتوانه‌ی سال‌ها اندوخته‌ی علمی و عملی و همچنین یاری جستن از چهره‌های معتبر دانشگاهی، تاکنون توانسته است انواع نقشه‌ها و اطلس‌ها را به زبان‌های زنده‌ی دنیا منتشر سازد؛ بطوری که شمار کتاب‌ها، نقشه‌های طراحی، چاپ و منتشر شده از هزار و هفتصد اثر فراتر می‌رود؛ برخی دیگر از نشریات مؤسسه، مانند نگاره‌های تشریحی و اطلس‌های آموزشی بارها تجدید نظر و چاپ شده‌اند.

هفت دهه فعالیت پیوسته و پیگیر با چاپ و انتشار بیش از سه هزار عنوان تولیدات فرهنگی، مشارکت فعال و چشمگیر در همایش‌های بین‌المللی نظیرِ همایش‌های نقشه‌نگاری در بوداپست، پِرت (استرالیا)، لندن، مکزیکوسیتی و دریافت تقدیرنامه‌های گوناگون به منظور ارائه‌ی نقشه‌های چاپ ایران در کیفیت عالی؛  تهیه و طراحی کره‌ی جغرافیایی جهان اسلام برای نخستین بار در جهان؛ طراحی و ترسیم نقشه‌های برجسته نمای ایران، تهران – شمال، استان‌های آذربایجان، اردبیل و صدها ابتکار دیگر، موجب شد تا «مؤسسه سحاب» نامی آشنا در جغرافیای ایران باشد.

در حال حاضر مؤسسه سحاب با مدیریت آقای محمدرضا سحاب (فرزند استاد عباس سحاب و نسل سوم این خانواده) و به همراه فرزندان خانواده (نسل چهارم) اداره می‌شود.

ایشان متولد سال 1327 هستند و 50 سال است که بطور کامل با مؤسسه همکاری داشته‌اند.

مؤسسه‌ی سحاب همراه و همگام با بنیادهای بزرگ نقشه نگاری در جهان، از سیستم‌های رایانه‌ای اطلاعات جغرافیایی(GIS) و تصاویر ماهواره‌ای بهره‌مند است و در راستای بالابردن کارایی و کیفیت نقشه‌ها، به کاربرد روش‌های مطلوب و مطمئنی رو کرده است که در این زمینه می‌توان مراحل زیر را بر‌شمرد:

 

1- دیجیتالی (رقومی) کردن نقشه‌ها به منزله‌ی نخستین مرحله‌ی کار و بدین معنی که اطلاعات و خطوط با بهره گیری از برنامه‌های نقشه پرداز به رایانه داده می‌شود.

2- ویرایش، کنترل و اصلاح اطلاعات وارد شده به سیستم.

3- درج نام‌های جغرافیایی نقشه‌ها به زبان‌های فارسی، انگلیسی، عربی و

4- تعریف شیوه‌ها (Styles)، روش‌ها و دیگر اطلاعات نمایشی مانند رنگ‌‌آمیزی و آرایش نقشه‌ها برای گویایی بیشتر.

5- تهیه فیلم از نقشه‌های آماده شده از فایل‌های کامپییوتری به وسیله  Image Setter که دستگاهی است برای تبدیل فایل‌های کامپیوتری به فیلم‌های آماده برای چاپ.

6- حفظ و بایگانی فایل‌های کامپیوتری نقشه‌ها برای ویرایش‌های بعدی و فراهم شدن بانک اطلاعات جغرافیایی.

7- پس از انجام مراحل تولید نقشه، عملیات تکثیر و چاپ در چاپخانه‌ی جغرافیایی سحاب به وسیله‌ی بزرگ‌ترین ماشین چاپ افست به قطع 140×100 در چهار رنگ همزمان انجام می‌شود.

 

مؤسسه سحاب از سراسر دنیا سفارش دریافت می‌کند و شما نیز می‌توانید کارهای نقشه نگاری (کارتوگرافی)، طراحی، تهیه، تولید و چاپ انواع نقشه‌های جغرافیایی را به این مؤسسه واگذار نمایید. در موسسه سحاب تهیه و تولید نقشه‌های شهری، منطقه‌ای، آموزشی، گردشگری و مانند آن، همه برابر با معیارهای جهانی و از نخستین مراحل تهیه و تالیف تا آخرین مراحل اجرایی انجام می‌شود. همچنین سفارش چاپ آرم و عنوان مورد نظر شما بر روی نقشه‌ها در تیراژهای گوناگون نیز پذیرفته می‌شود.

نظرات (0)
نظرات شما
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل : (پنهان می ماند)
وب/وبلاگ :