سمینار “دراج،عروس پرندگان کازرون” برگزار شد +عکس - جغرافیا توسعه پایدار زندگی بهتر

جغرافیا توسعه پایدار زندگی بهتر

کاری از دانشجویان ارشد برنامه ریزی آمایش سرزمین

سمینار “دراج،عروس پرندگان کازرون” برگزار شد +عکس

میدانی به نام دراج در کازرون نامگذاری می شود/ خداپرست: اگر توجه کنیم می بینیم که این پرنده به روی جاهای بلند می آید و شروع به خواندن می کند. دلیلش هم این است که این پرنده میخواهد نظر دشمن را به خود جلب کند و دشمن را از دراج ماده و جوجه هایش دور کند. یعنی در واقع می خواهد از خود گذشتگی کند، اما ای دل غافل که …

به گزارش سرویس محیط زیست عصر کازرون؛ شامگاه سی امین روز از اردیبشهت ماه به همت انجمن میراث سبز پریشان محفلی گرم و صمیمی در عین حال علمی در سالن شهرداری کازرون برگزار شد.

این سمینار که «دراج،عروس پرندگان کازرون» نام گرفته بود میزبان تعداد چشمگیری از حامیان طبیعت، شکاردوستان، مسئولین و اقشار مختلف جامعه بود که با شوقی خاص از اول تا آخر برنامه را شنیدند و استفاده بردند.

پس از تلاوت قرآن و سرود جمهوری اسلامی، محمد جواد سیاح پور دبیر انجمن میراث سبز پریشان برای عرض خوش آمد گویی و توضیحاتی به روی سن رفت و از نگاه انسان به طبیعت گفت. وی راه علاج قطعی مخاطراتی که امروزه توسط انسان برای محیط زیست و حیات وحش ایجاد شده است را این دانست که انسان نگرش خود را به طبیعت تغییر دهد و بکوشد تا به نگرشی نو که در آن نگاه حاکم و محکوم نیست به طبیعت نگاه کند.

dorrajسپس علی قاسمپور به عنوان یکی از عوامل اجرایی برنامه و یکی از متخلفین در حوزه ی حیات وحش که چند سالی است به جمع همیاران طبیعت پیوسته است از اهمیت حفظ حیات وحش و گونه های جانوری گفت و از همه ی مردم کازرون خواهش کرد که در فصل بهار ویرانگر لانه ی پرندگان نباشند.

پس از وی  علی اکبر صفایی رییس اداره ی محیط زیست کازرون، به پشت تریبون رفت و از ویژگی های دراج در منطقه ی کازرون و قوانین و مقرراتی که در مورد شکار این پرنده و سایر پرندگان مشابه آن وضع شده است سخن گفت.

سپس نوبت به سخنران اصلی برنامه یعنی جمال خداپرست رسید. وی که ریاست سابق اداره ی حفاظت محیط زیست شهرستان کازرون را بر عهده داشته و احیای نسل دراج در منطقه ی کازرون را نیز در کارنامه ی درخشان زمان مدیریت خود دارد به ارائه ی تحقیق جامعی پرداخت که در مورد دراج از چند سال پیش شروع به پژوهش شده بوده است. در این تحقیق جامع ویژگی های زیستی دراج و ویژگی های دراج های کازرون به تفصیل پرداخته شده بود و ما حصل این ارائه در مورد وضعیت این پرنده ی زیبا در کازرون را می توان امیدوارانه دانست.

خداپرست در بخشی از سخنان خود گفت: دراج، پرنده ای است از پرندگان بومی شهرستان کازرون. یکی از زیباترین پرندگان و از خانواده قرقاول می باشد. اگر خط و مسیر زیست این پرنده را نگاه کنیم در کازرون، نورآباد، به سمت اهواز و … می باشد. خیلی از جاها، این پرنده وجود ندارد. به تعبیری دیگر می توان گفت که دراج، مرغ و خروس وحشی است. اگر توجه کنیم می بینیم که این پرنده به روی جاهای بلند می آید و شروع به خواندن می کند. دلیلش هم این است که این پرنده میخواهد نظر دشمن را به خود جلب کند و دشمن را از دراج ماده دور کند. یعنی در واقع می خواهد از خود گذشتگی کند. جلب توجه می کند اما حواسش به دور و بر هم هست. اگر سمور و مار(دشمنان این پرنده هستند) بخواهند به این پرنده حمله کنند، بال می گیرد و آنطرف تر می رود. یعنی آنها را به سمت خود می کشد. اما ای دل غافل که موجود بدتری هم هست به نام انسان، که تفنگ را به سمت سینه این پرنده نشانه می رود و نمی داند که این پرنده می خواهد از خودگذشتگی کند و از ماده و جوجه هایش مراقبت کند…

dorraj kazeroon

خداپرست ادامه داد: وقتی نر آن کشته می شود، ماده این پرنده هم دیگر روی تخم نمی خوابد. چون دراج نر از دراج ماده حفاظت می کند. خیلی از شکارچیان جدید، این موارد را نمی دانند. در عوض خیلی از شکارچیان قدیمی هم هستند در این فصل سلاح خود را زمین گذاشته و در عوض، دوربین عکاسی در دست گرفته و به آن فرهنگ و دانایی رسیده اند.

***

در قسمتی از برنامه طی یک کار زیبا سه قطعه کبک که توسط یکی از همشهری ها از مرگ نجات داده شده و بزرگ گردیده بودند از آقای صادق محبی کسی که با همکاری مادر خود این جوجه کبک ها را نجات داده بود به علی اکبر صفایی ریاست اداره ی حفاظت محیط زیست تقدیم شد تا در محل مناسب آزاد سازی شود.

IMG_4476

میدانی به نام دراج در کازرون نامگذاری می شود
لازم به ذکر است که صفایی ریاست اداره ی حفاظت محیط زیست کازرون در ضمن صحبت های خود از شهرداری و شورای اسلامی شهر کازرون خواست تا میدانی به نام دراج در کازرون نامگذاری شود و تندیسی از این عروس پرندگان کازرون در این میدان نصب گردد.

Untitled-1

محمد جواد سیاح پور دبیر انجمن میراث سبز پریشان درگفت و گو با خبرنگار ما در این باره گفت: طی صحبت هایی که در همان جلسه با شهردار محترم انجام گرفت مجموعه ی شهرداری و شورای شهر در رابطه با نامگذاری یکی از میادین اعلام آمادگی کردند و در مورد تندیس نیز گفته شد که اگر خیرین و طبیعت دوستان همکاری کنند این امر نیز تحقق خواهد پذیرفت.
در پایان جلسه نیز از دست اندر کاران این برنامه و آقای صادق محبی و مادر ایشان خانم خدیجه ی عالیشوندی که جوجه کبک ها را نجات داده بودند تجلیل به عمل آمد.

IMG_4458 IMG_4487(2) IMG_4496
نظرات (1)
سلام وخسته نباشید
بیزحمت اگر امکانش هست سایت کازرون نگاه را در صورت تمایل لینک کنید
امتیاز: 0 0
نظرات شما
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل : (پنهان می ماند)
وب/وبلاگ :