در لابلای اخبار سایت ها چشمم به خبر زیر افتاد . باور کنید ابتدا فکر می کردم کسی دارد با خوانندگان شوخی می کند اما خیلی زود متوجه شدم که انگار مسئله کاملاً جدی است!!!

عصرکازرون: در لابلای اخبار سایت ها چشمم به خبر زیر افتاد . باور کنید ابتدا فکر می کردم کسی دارد با خوانندگان شوخی می کند اما خیلی زود متوجه شدم که انگار مسئله کاملاً جدیست. بله پریشان عزیز ، دردانه دشت کازرون پس از تحمل درد و رنج و سختی های ناشی از خشکسالی و آتش سوزی و خودسوزی و ساخت جاده  اینک باید شاهد  مصیبت دیگری باشد و  پیکر نحیف و بی جانش آماج بی رحمانه  بیل های آهنین و تبدیل آن به معدن و تاراج خاکش برای تولید بیوسرامیک باشد.

نمی دانم جناب آقایان مدعی حفاظت از پریشان در جریان این خبر هستند یا خیر و آیا مطالعات تحقیقاتی ذکر شده در متن خبر با اجازه اداره حفاظت از محیط زیست انجام شده یا خیر ؟

parishan87

به هر حال این شما و این متن خبر درد آوری که پریشان را از این نیز پریشان تر خواهد نمود :

تولید نوعی بیوسرامیک از منابع طبیعی دریاچه «پریشان» !!!

تولید هیدروکسی آپاتیت در مقیاس میکرو و نانو از منابع طبیعی موجود در منطقه پریشان استان فارس توسط محققان پژوهشگاه مواد و انرژی و با همکاری دانشگاه سلمان فارسی کازرون بررسی می‌شود.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، دکتر ایمان مباشرپور، عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی و مجری پروژه، در این خصوص اظهار کرد: به دنبال ارسال یکسری نمونه سنگ و نمونه آب چشمه‌های اطراف دریاچه پریشان استان فارس، در فاز اول به شناسایی میزان عناصر کلسیم و فسفر آن پرداختیم که نتایج خوبی به دست آمد.

وی افزود: در این نمونه‌ها رگه‌هایی پیدا کردیم که غنی از کربنات کلسیم است.

عضو هیات علمی پژوهشکده سرامیک پژوهشگاه مواد و انرژی خاطرنشان کرد: در فاز بعدی این پروژه به دنبال این هستیم که کربنات کلسیم را به هیدروکسید کلسیم تبدیل کنیم و با واکنش نشان دادن با اسید فسفریک صنعتی، هیدروکسی آپاتیت تولید کنیم که از لحاظ صنعتی و تجاری قابل توجیه باشد و در پی آن بتوانیم قیمت تمام شده محصول را کاهش دهیم.

این پژوهشگر گفت: در ادامه کار متوجه شدیم بعضی از رگه‌های اطراف دریاچه دارای فاز دولومیت هستند که در صنعت نسوز کاربرد داشته و می‌توان به عنوان محصول جانبی آن را ارائه کرد.

مباشرپور همچنین توضیح داد: هیدروکسی آپاتیت به عنوان بیوسرامیک شناخته شده است و کاربرد وسیعی در زمینه بیوسرامیک داشته که از جمله آن می‌توان به ساخت سیمان استخوان، پوشش دهی ایمپلنت‌های فلزی، تهیه کامپوزیت‌های زیست سازگار اشاره کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حدود ۵۰ درصد این پروژه اجرایی شده و تا پایان سال به پایان می‌رسد.

 

پریشان ، آیا پس از خشکیدن اکنون نوبت تاراج تو رسیده است ؟

منبع: وبلاگ جغرافیای طبیعی کازرون/ به قلم آقای محمودرضا پولادیتاریخ : سه‌شنبه 28 مهر‌ماه سال 1394 | 02:25 ب.ظ | نویسنده : داود معمار | نظرات (0)
.: Weblog Themes By VatanSkin :.